top of page

Tajski Masaz

Tajski masaż to stosunkowo nowy w naszym kraju i egzotycznie brzmiący zabieg. Jest nie tylko sposobem na relaks, ale też skutecznym środkiem leczniczym. Może być stosowany przez osoby w różnym wieku i o rozmaitej kondycji i sprawności fizycznej. To doskonałe narzędzie do walki ze stresem, chorobą, bólem oraz przemęczeniem.

 

Definicja i pochodzenie:
Po tajsku nazywa się nuad boran, nuad phaen boran (skrót od Phaen Boran Ráksaa Thaang Nuat Thai), co w dosłownym tłumaczeniu oznacza tradycyjną tajską metodę leczenia dłońmi. U jego źródeł leżą: ajurweda, joga, medycyna chińska, tradycyjne tajskie techniki lecznicze oraz zabiegi duchowe wywodzące się z buddyzmu i wierzeń przedbuddyjskich. Podobnie jak ajurweda i medycyna chińska, masaż tajski zaliczany jest do grupy zabiegów naturalnych i traktowany jest, jako forma terapii holistycznej oddziaływującej na poziomie fizycznym, psychicznym oraz duchowym.

 

Metodyka:
Zabieg jest połączeniem elementów akupresury oraz rozciągania i trakcji. Podczas jego wykonywania masujący naciska punkty w przebiegu kanałów energetycznych, wykorzystując dłonie, kciuki, palce, przedramiona, łokcie, kolana, a nawet stopy.
Wiele pozycji, w których układany jest masowany, przypomina jogistyczne asany. Różnica polega na tym, że pacjent jest pasywny, a wszystkie ruchy wykonuje za niego masujący, stąd często spotykane określenie masażu tajskiego – joga dla leniwych. Najwygodniejszym miejscem do jego wykonywania jest podłoga, gdyż stół uniemożliwia wykonanie niektórych technik. Masaż w jego podstawowej formie trwa ok. 1,5 godziny, choć spotyka się nawet trzygodzinne zabiegi. Jeśli celem jest relaksacja, masaż wykonywany jest powoli, a uciski i rozciąganie nie są zbyt mocne. Natomiast w celach energetyzujących, pobudzających tempo i techniki powinny być szybsze i z większą siłą.

 

Przygotowanie:
Tradycyjny tajski masaż wykonuje się na sucho, bez użycia jakichkolwiek olejków czy innych smarowideł, a masowany jest ubrany. Niektóre SPA oferują klientom specjalną luźną odzież, ale można wystąpić we własnej – ważne by była luźna i niekrępująca ruchów, co ma znaczenie przy wielu pozycjach rozciągających. Odpowiedni nastrój zapewniają muzyka orientalna oraz olejki eteryczne roztaczające delikatną woń w pomieszczeniu.

 

Filozofia i założenia:
Według tradycyjnej medycyny tajskiej we wszystkim co nas otacza i w nas samych krąży energia, zwana potocznie energią życiową. Jej prawidłowy poziom i niezakłócony obieg w organizmie jest warunkiem zdrowia. Zaburzenie przepływu, na skutek stresu czy nieprawidłowego trybu życia, jest przyczyną chorób, które mogą przejawiać się na poziomie fizycznym, psychicznym lub duchowym. Wykonując zatem masaż tajski, usprawniamy przebieg tej energii, przywracamy organizmowi stan harmonii i równowagi energetycznej.

Energia życiowa krąży w organizmie w sieci kanałów zwanych po tajsku sen. Według tradycji, jest ich w organizmie aż 72000. Podczas zabiegu masuje się punkty zlokalizowane wzdłuż 10 kanałów energetycznych. Znajdują się na nich punkty uciskowe (w jęz. taj. czop sen) charakteryzujące się większą wrażliwością na ucisk, z reguły zlokalizowane wzdłuż nerwów, w pobliżu kości czy stawów.
W przypadku masażu ogólnego masowana jest po kolei każda część ciała, a konkretnie punkty uciskowe zlokalizowane w przebiegu wszystkich 10 kanałów energetycznych. Natomiast w przypadku konkretnej choroby, wybieramy w oparciu o diagnozę najbardziej odpowiedni kanał lub kanały oraz punkty uciskowe i wykonujemy masaż w ich przebiegu.

 

Działanie:
Masaż tajski stosowany jest zarówno jako środek leczniczy, jak i profilaktycznie. Jego zadaniem jest stymulowanie naturalnego procesu zdrowienia. Przywracając ciału jego prawidłowy bilans energetyczny, poprawia się zdrowie i samopoczucie.


Korzyści:
• poprawa krążenia krwi i limfy;
• usprawnienie działania sytemu odpornościowego;
• utrzymanie i poprawa elastyczności mięśni, ścięgien i więzadeł;
• utrzymanie i poprawa zakresu ruchów w stawach;
• utrzymanie prawidłowego napięcia mięśniowego i zapobieganie zanikowi mięśni;
• redukcja odczuć bólowych np. bóle głowy, migrena;
• usprawnienie pracy narządów wewnętrznych;
• ogólny relaks, poprawa samopoczucia;
• rozluźnienie mięśni;
• redukcja napięcia psychicznego;
• uspokojenie umysłu, przez wprowadzenie go w stan głębokiej relaksacji;
• większa pewność siebie;
• poprawa ogólnej sylwetki ciała;
• spowolnienie procesu starzenia.

 

Zobacz ceny

 

Umów śie na zabieg

bottom of page